معرفی دانشگاه علوم و فنون دریایی امام خمینیدانشگاه علوم و فنون دریایی امام خمینی (ره)، در سال 1359 تحت عنوان مرکز آموزش عالی علوم دریایی تأسیس و در سال 1360 با جذب اولین دوره دانشجویی رسماً فعالیت خود را آغاز نمود.

در حال حاضر، دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره)، دارای شش دانشکده: عرشه، مهندسی مکانیک، مهندسی الکترونیک و مخابرات دریایی، مدیریت و کمیسر دریایی، علوم پایه و تفنگدار دریایی، اقدام به رفع نیازهای آموزش عالی نیروی دریایی و برخی از سازمان‌های دریایی کشور، در سطح کارشناسی می‌نماید.همچنین این دانشگاه دارای نظام تضمین کیفیت مبتنی بر استانداردهای ISO 9001:2008 می‌باشد.

این دانشگاه در طی یک دوره 4 ساله و با اخذ دانشجو در مقطع دیپلم و با آموزش فشرده 3 ماه از میان آن‌ها دانشجویان انتخاب شده که به مرحله بعدی راه یافته و این دانشجویان برگزیده به عنوان دانشجو سال اول انتخاب می‌شوند که پس از گذراندن دروس مشترک در رشته‌های ناوبری، مخابرات دریایی، مکانیک، مدیریت و ... شروع به تحصیل کرده و پس از چهار سال به درجه ناوبان دومی نایل می‌آیند.دانش‌آموختگان دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) در رشته‌های علمی و تخصصی ناوبری و فرماندهی کشتی، مهندسی مکانیک، مهندسی الکترونیک و مخابرات دریایی، مدیریت و کمیسر دریایی و تفنگدار دریایی جهت تأمین کارکنان پایور نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران در مقطع کارشناسی تربیت می‌شوند.

برنامه آموزشی این دانشگاه بر مبنای تربیت افسران نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران و سایر سازمان‌های دریایی کشور با ویژگی‌های زیر، پایه‌گذاری شده است:

- تربیت افسرانی متعهد، با ایمان، شجاع، ولایت‌مدار و با قابلیت‌های فیزیکی مناسب.

- تربیت افسرانی دارای معلومات علمی، مبتنی بر نیازهای دریایی کشور در سطح کارشناسی.

- تربیت افسرانی با بهره‌مندی از کلیه تخصص‌های مورد نیاز نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران به گونه‌ای که بتواند پس از فراغت از تحصیل با درجه ناوباندومی به عنوان افسران ناوبر، مهندس مکانیک و برق، تدارکات و تفنگدار دریایی خدمت نمایند.

- تربیت افسرانی با بهره‌مندی از کلیه تخصص‌های مورد نیاز سازمان دریایی کشور به‌گونه‌ای که بتواند پس از فراغت از تحصیل به عنوان افسر دوم عرشه، مهندس سوم موتور و یا مهندس برق بر روی کشتی‌های تجاری انجام وظیفه نماید.

ضوابط آموزشی دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره) تابع اساسنامه دانشگاه‌های افسری ارتش جمهوری اسلامی ایران، وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و نیز سازمان بنادر و دریانوردی می‌باشد.

حضور دانشجویان، در طول مدت تحصیل، شبانه‌روزی بوده، کلیه هزینه‌های خوراک، پوشاک، کمک‌آموزشی و زیست آنان، توسط نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران تأمین می‌شود. دانشجویان در طول مدت تحصیل، از کمک هزینه تحصیلی برخوردار می‌باشند. دانشجویان نیروی دریایی پس از طی موفقیت‌آمیز هفت نیمسال تحصیلی به درجه ناوباندومی مفتخر می‌شوند. به دانش‌آموختگان، دانشنامه کارشناسی در رشته‌های عرشه، مهندسی کشتی در رشته مکانیک، مهندسی الکترونیک و مخابرات دریایی، مدیریت و کمیسر دریایی و تفنگدار دریایی که مورد تأیید وزارت علوم، تحقیقات و فن‌آوری یا ارتش جمهوری اسلامی ایران ‌باشد، اعطاء می‌شود.

نشانی دانشگاه: نوشهر- دانشگاه علوم دریایی امام خمینی (ره)

منبع :پرتال دانشگاهی کشور

 

/ 0 نظر / 6 بازدید