آشنایی با نحوه نگارش رزومه‌های دانشجویی

 

قالب‌ رزومه‌های دانشجویی

دانشجو و فارغ‌التحصیلی که به دنبال اشتغال و استخدام در شرکت‌های معتبر است، باید به نکاتی توجه کند. آگاهی از این جزئیات، تا حدود زیادی کارجو را با واقعیات بازار کار و محیط غیرقابل انعطاف و اصول‌مدار آن آشنا خواهد کرد.

اصل سوابق شغلی

اصل اول، داشتن سوابق کاری و معرفی‌نامه‌ از مراکز و شرکت‌های معتبر است. با اجرایی‌کردن این راهبرد بیش از نیمی از مراحل ارائه رزومه، مصاحبه و استخدام را پیموده‌اید. اگر به هر دلیلی این امکان هنوز برای شما فراهم نشده است، با حضور در یک دوره فشرده کلاس‌های مهارت‌آموزی عملی می‌توانید این مشکل را حل کنید. اما بهترین راهکار برای این معضل، کار در دوران دانشجویی است. سال سوم دانشگاه، بهترین زمان برای کارآموزی و کسب مهارت و سوابق شغلی محسوب می‌شود. حتی حضوری کوتاه و 6 ماهه و دریافت معرفی‌نامه، می‌تواند حسن اجرای خدمات شما را نشان دهد و کارفرما را به استخدام شما ترغیب کند.

2-تطابق ناپذیری رشته دانشگاهی با شغل:

تغییر و ناهماهنگی اشتغال و تحصیل، نه‌تنها موجب تأخیر در روند استخدام می‌شود، بلکه برنامه و اهداف بعدی هر کارجو را با مشکل مواجه می‌کند. در واقع، شرایط خاص هر کارجو و فارغ‌التحصیل در نحوه اشتغال تاثیرگذار‌ است. فقدان ظرفیت‌های موجود برای اشتغال، نارضایتی شغلی، فقدان انگیزه و علاقه کافی به رشته فارغ‌التحصیلی و در نهایت، اولویت  ارزش‌ مالی، از جمله مواردی هستند که کارجو را در میان انتخاب‌های فراوان سردرگم می‌کنند.

نحوه نگارش رزومه:

 به‌ یاد داشته باشید، شما فارغ‌التحصیلی هستید که موقعیتی مشابه با رقیبان دیگر دارید. بنابراین برای متفاوت بودن باید میزان دوره‌های تخصصی، سوابق کاری، میزان تحصیلات و در نهایت مهارت‌ها و استعدادهای بیشتری داشته باشید. معمولاً اغلب کارفرمایان از رزومه‌هایی با سوابق کاری متعدد استقبال می‌کنند. طبق همین اصل، استخدام در شرکت‌های معتبر را حداقل برای مدتی، به تأخیر بیندازید، زیرا این شرکت‌ها به دنبال متخصصینی کاملاً حرفه‌ای با قابلیت‌های فراوان هستند. شرکت‌های کوچک‌تر، اگر‌چه جزو فهرست ایده‌آل‌های کاری شما نیستند، اما تجربه و سابقه مورد نیاز برای اشتغال را فراهم‌ می‌کنند. اصولاً رزومه شما فاقد سوابق شغلی کافی خواهد بود، بنابراین سعی کنید مهارت‌های دیگر خود را در رزومه به نمایش بگذارید. افتخارات دوران تحصیل، عضویت در گروه‌های تحقیقی و پژوهشی، مقام‌ها وعناوین کسب‌شده، مقاله‌ها، طرح‌ها، پروژه‌ها و تالیف‌های دانشجویی، بهترین و مؤثرترین ویژگی‌هایی هستند که از میان رزومه‌های دیگر انتخاب می‌شوند و کارفرمایان را برای استخدام افراد شایسته ترغیب می‌کنند. بنابراین اگر سابقه شغلی ندارید، با این ویژگی‌ها و ذکر آن‌ها در رزومه، خود را برتر و متفاوت‌تر از دیگران نشان دهید.

کلام آخر

آزمون‌ها، مصاحبه‌ها و تغییرات شغلی، بخشی از زندگی ما را تشکیل می‌دهند، این مراحل با شیوه‌های مختلف برای همه افراد اتفاق می‌افتد، اما نکته قابل اهمیت، نحوه برخورد و واکنش هر شخص در مواجهه با بحران‌ها است. به یاد داشته باشید، قابلیت‌های شما عاملی متمایز‌کننده برای انتخاب شدن در برابر کارکردهای دیگران است.

 Sources:.

rockportinstitute.com

Resume Writing

About.com Guide

ترجمه :

سید رسول میرزایی موسوی

--------------------------------------------------

منبع : مرکز اطلاع رسانی بازارکار

 

/ 0 نظر / 7 بازدید