کارگاه رزومه‌نویسی : آنچه پس از رزومه باید بیاموزیم؟

 

یکی دیگر از مواردی که مورد توجه کارفرما قرار می‌گیرد، مهارت‌ها و ویژگی‌های فردی هر کارجو در رزومه و قابلیت‌های وی در بخش عملی است. طبق بررسی‌های انجام شده، مواجهه با بحران‌های مختلف، خلاقیت‌های هر فرد را آشکار می‌کند.

دیدگاه کارفرما

کارفرمایان، مصاحبه‌ها را بر اساس سیاست‌های شرکت و سازمان خود تنظیم می‌کنند. بنابراین کارجو باید با آمادگی کامل از سطح سؤالات و افزایش مهارت‌های خود، این مانع را پشت سر بگذارد. اگرچه اغلب مصاحبه‌های کتبی یا شفاهی، با فشارهای روحی همراه هستند، اما این سبک، معیار کاملاً مناسبی برای ارزیابی صحت اطلاعات تنظیم شده در رزومه محسوب می‌شوند.

کارفرما پس از بررسی رزومه و مصاحبه حضوری، درباره شرکت، فعالیت‌ها، بخش‌های مختلف شرکت یا سازمان، میزان حقوق، اهداف کوتاه و بلند مدت و در نهایت، مسئولیت‌های هر کارجو توضیح می‌دهد.

آنچه پیش از مصاحبه باید بدانید

1-      آیا درباره موقعیت و محل مصاحبه تحقیق کرده‌اید؟

2-      آیا نام و سمت مصاحبه‌کننده را می‌دانید؟

3-      آیا از نحوه پرسش‌ها و پاسخ‌ به آن‌ها اطلاع دارید؟

4-      آیا درباره لباس و نوع برخورد خود اندیشیده‌اید؟

نحوه مصاحبه

مصاحبه‌های شغلی را می‌توان میدانی برای رقابت کارفرما و کارجو دانست، زیرا کارفرما از یک سو با طرح‌ پرسش‌های مختلف سعی می‌کند تا به طور شفاهی میزان تسلط و مهارت کارجو را بیازماید، کارجو نیز از سوی دیگر با حفظ آرامش و اعتمادبه‌نفس باید مرحله به مرحله، آموخته‌های خویش را به اثبات برساند. اما همیشه حفظ احترام متقابل و پایبندی به ارزش‌ها، از تنش‌ها می‌کاهد و روند مصاحبه را در مسیر درست قرار می‌دهد.

دیدگاه و عملکرد کارجو

مصاحبه‌ شفاهی، دومین مرحله رسیدن به ایده‌آل‌های شغلی و تایید اولیه رزومه شما به حساب می‌آید. بنابراین گام اول و تنظیم و تکمیل رزومه را به درستی انجام داده‌اید، اما این مرحله به دلیل حساسیت‌های کارفرما و حضور رو در روی طرفین، از اهمیت بالایی برخوردار است. تمام حرکات، گفتار و حتی سبک لباس ‌‌پوشیدن شما بررسی می‌شود. در شروع این گفت‌وگو، در حالی که رزومه شما در جلوی میز کارفرما قرار دارد، وی سعی می‌کند تا تطابق نوشتار و نحوه بیان سوابق را با یکدیگر مقایسه کند، توضیح جزئیات کامل‌تر، سوابقی که در شرکت‌های دیگر کسب کرده‌اید و در نهایت پرسش‌های تخصصی، پایانی بر مهم‌ترین مرحله استخدام هر کارجو محسوب می‌شود.

یکی از زیرکانه‌‌ترین سبک‌هایی که در مصاحبه با آن مواجه می‌شوید، روش‌های بازیابی اطلاعات روان‌شناختی و ارزیابی شخصیتی است. در واقع مصاحبه‌کننده با طرح این پرسش، خواستار آگاهی از انتظارات، خصوصیات همکاری درون‌سازمانی و عوامل تاثیرگذار خارجی در روند بهره‌وری و تولید شرکت است. همان‌طور که از مدیر خود انتظار دارید تا متناسب با کارکردها و توانایی‌های شما پاداش و حقوق مناسبی بدهد، وی نیز چارچوب‌ها و خصوصیات خودش را دارد. برقراری ارتباطی کاملاً هماهنگ و همسو با معیارهای شرکت، نیاز به زمان کافی و شناختی دوجانبه دارد. در همین رابطه، می‌توانید با فعالیت آزمایشی خود در دوره‌‌های سه تا شش ماهه و اجرایی کردن طرح‌ها و برنامه‌ها، ضمن برآورده کردن انتظارات مدیر و جلب رضایت وی، توانایی‌های خود را بر همگان ثابت کنید و بدین طریق ماهیت خود را نشان دهید.  

در بخشی از مصاحبه، کارفرما درباره انگیزه و توانایی‌های مختلف شما پرسش‌هایی می‌پرسد، شما نیز با توجه به تحقیقاتی که از قبل انجام داده‌اید، باید با دقت به آن‌ها پاسخ دهید. این پرسش‌ها عبارتند از:

1-      مهم‌ترین انگیزه شما برای فعالیت در این شرکت چیست؟

2-      سوابق و فعالیت‌های خود را توضیح دهید و برای گسترش فعالیت‌های این شرکت چه راهکاری دارید؟

3-      مهم‌ترین ویژگی و عامل متمایز‌کننده این شرکت با شرکت‌های دیگر در چیست؟

عوامل تاثیرگذار در مصاحبه

طبق مراحل استخدام و پس از عبور از مرحله ارائه رزومه، مصاحبه‌ حضوری، مبحثی بسیار با اهمیت است زیرا فقط یک قدم دیگر تا رسیدن به آرمان‌های شغلی باقی‌ می‌ماند. طبق این اصل کارجو باید با مطالعه و آگاهی، مرحله پایانی را با موفقیت به پایان برساند. برای حضوری بی‌نقص در این مرحله، به موارد زیر دقت کنید.

1-   مصاحبه به هیچ‌وجه یک جلسه پرسش و پاسخ معمولی و یا بازپرسی نیست که یک طرف صرفاً پرسش کند و طرف دیگر، پاسخ‌دهنده باشد. بنابراین بدون هیچ وقفه‌ای، با حوصله به پرسش‌ها پاسخ دهید و در مواقع لزوم جزئیات، فعالیت‌ها، خصوصیات فردی و در نهایت، سوابق خود را برای آشنایی بیشتر کارفرما عنوان کنید.

2-   هیچ‌گاه استعدادها و توانایی‌های خود را کم‌اهمیت جلوه ندهید. هر فردی بر حسب تحصیلات و گذراندن دوره‌های آموزشی مختلف، تجربه‌هایی را کسب کرده است، که در شرایط مقتضی استفاده می‌شود. به یاد داشته باشید، تمام افرادی که مشمول احراز پست‌های کلیدی شده‌اند، از ابتدا کاملاً حرفه‌ای و کارآزموده نبوده‌اند، بلکه با حضوری فعال در بخش‌های مختلف و آموختن راهکارهای مناسب، در نهایت به کارشناسی متبحر تبدیل شده‌اند.

3-   پاسخگویی به پرسش‌ها، اهمیت و علاقه شما را برای حضوری فعال در رشته‌‌ای خاص نشان می‌دهد. بنابراین سعی کنید قبل از مصاحبه پاسخی از پیش‌ آماده و منطقی برای پرسش‌ها داشته باشید و تحقیقی جامع درباره شرکت انجام دهید. مدیران شرکت‌های مختلف در راستای اجرایی کردن سیاست‌های خود، از راهکارهای متنوعی استفاده می‌کنند در نتیجه با اجرای تحقیقات اولیه، به خوبی می‌توانید شرایط آن‌ها را درک کنید و از روند فعالیت‌ها آگاه شوید.

4-   سعی کنید پیش از موعد مقرر در محل مصاحبه حاضر شوید، با این ترفند نه‌تنها اعتماد به نفس و آرامش خود را حفظ خواهید کرد، بلکه زمان بیشتری برای تمرکز بر پاسخگویی پرسش‌ها به دست می‌آورید. برخی از مدیران و کارفرمایان برگه‌های مخصوص مصاحبه خود را دارند که غیر از فرم اصلی رزومه ‌ای که از قبل خودتان آن را آماده کرده بودید، توضیحات و جزئیات بیشتری درباره فعالیت‌های شما می‌خواهد، این برگه‌ها به نوعی چارچوب‌ها و دستورالعمل‌‌های شرکت را بیان می‌کنند، بنابراین با این ترفند تا حدودی با محیط کار خود آشنا خواهید شد.

کلام آخر

مصاحبه‌های شغلی به منظور اطلاع از صحت فعالیت‌ها و توانایی‌های هر کارجو اجرا می‌شوند، طبق اولویت‌های کارفرما، روند استخدام و آغاز به‌کار کارجویان، تا حد زیادی به خودشان و عملکردهای پیشین آن‌ها وابسته است. بهترین‌ها و شایسته‌ترین افراد پست‌های کلیدی را در دست می‌گیرند. جلب اعتماد مدیران، با توجه به مهارت و اعتمادبه‌نفس کارجویان، نحوه مدیریت مسئولیت‌ها و در نهایت، شایستگی‌ها و قابلیت‌های مختلف در عبور از حوادث غیرمترقبه ارزیابی و تعیین می‌شود. در این میان طبق اصل شایستگی‌ها، باید توانایی‌های خود را به اثبات برسانید و با حفظ آرامش و اعتماد به نفس، پس از بررسی پرسش‌ها، آن‌ها را پاسخ دهید.

Sources:

rockportinstitute.com

Resume Writing

About.com Guide

ترجمه: سید رسول میرزایی موسوی

 

-------------------------------------------------------------------------------------

منبع : مرکز اطلاع رسانی بازارکار

 

/ 0 نظر / 7 بازدید