رشته بالینی سالمندان در قم راه‌اندازی می شود


پرتال دانشگاهی به نقل از پژوهشگران دانشجو:رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم از راه اندازی رشته بالینی سالمندان در این دانشگاه برای نخستین بار در کشور خبر داد.

منطقه قم، دکتر صدرالدین حجازی در مراسم هفته سلامت، گفت:هر ساله سازمان جهانی بهداشت برای روز جهانی بهداشت شعاری تعیین می‌کند که شعار امسال "زندگی سالم و طول عمر بیشتر" است در ایران نیز با توجه به اهمیت سلامت، این روز با عنوان هفته سلامت از 18 تا 24فروردین برگزار می‌شود.

حجازی با اشاره به جایگاه سالمندان، افزود: یکی از مشکلاتی که امروزه جوامع غربی بدان دچار هستند این است که به جای آن که از سالمندان مراقبت کنند آنان را به آسایشگاه ها می برند که این عمل باعث انحطاط در خانواده ها می شود.

به گفته وی، فرهنگ غربی می خواهد سالمندان را به عنوان مزاحم در زندگی خانواده نشان دهد، این در حالیست که ما می خواهیم حضور سالمندان را به عنوان کانون های تعلیم و تربیت در ایران گسترش دهیم.

حجازی ابراز کرد: در صورتی که این شعار تحقق یابد باعث می شود که خانواده در خصوص پیشگیری و امر درمان، تغذیه صحیح و نیاز های عاطفی سالمندان آشنا شوند.

وی اضافه کرد: ما در این خصوص برنامه مدونی را جهت ارتقاء سلامتی افراد بالای 65 سال ترسیم کردیم و برای اولین در کشور رشته بالینی سالمندان در قم راه اندازی می شود.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی قم در خاتمه بیان کرد: در کشور جمهوری اسلامی ایران به برکت خون شهدا و پیروزی انقلاب اسلامی میانگین طول عمر افراد از 56 سال به بالای 72 سال رسیده است.

 

منبع:پرتال دانشگاهی کشور

/ 0 نظر / 7 بازدید